Pripravujeme kvalitnejšie študijné programy

V posledných mesiacoch sa vysoké školy na Slovensku intenzívne venujú zavádzaniu a zdokonaľovaniu tzv. vnútorných systémov zabezpečovania kvality a zosúlaďovaniu študijných programov. Cieľom tohto náročného procesu, ktorý vyvrcholí práve v roku 2022, je zvýšiť kvalitu poskytovaného vysokoškolského vzdelávania a zaviesť do každodenného akademického života náročné európske pravidlá týkajúce sa zabezpečovania kvality vo vzdelávaní.
Hoci vysoké školy na Slovensku mnohé z týchto pravidiel plnili aj v minulosti, v posledných rokoch sa prijali rôzne predpisy (zákon 269/2018 a štandardy vydané Slovenskou akreditačnou agentúrou pre vysoké školstvo), ktoré vyžadujú dôsledné dodržiavanie európskych pravidiel v rôznych oblastiach vysokoškolského života, od štúdia, cez informovanie, po požiadavky kladené na vyučujúcich.
Rôzne organizácie zainteresované na kvalite vysokoškolského vzdelávania v Európe (aktéri v tzv. Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania) prijali v roku 2015 aktualizované znenie dokumentu Štandardy a usmernenia na zabezpečovanie kvality v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania (ESG 2015). Tento dokument obsahuje spomínané európske pravidlá, ktoré sa na Slovensku detailne rozpracovali v rôznych požiadavkách v rámci zákona 269/2018 a v štandardoch týkajúcich sa kvality vysokých škôl a ich študijných programov (ide o dokumenty Štandardy pre vnútorný systém zabezpečovania kvality, Štandardy pre študijný program a Štandardy pre habilitačné konanie a inauguračné konanie).
Zjednodušene povedané, vysoké školy majú povinnosť v roku 2022 uviesť do súladu svoje fungovanie a študijné programy so spomenutými európskymi pravidlami ESG 2015, ktoré sú v slovenskom prostredí premietnuté do spomenutého zákona a štandardov. Tento proces prináša viacero zásadných zmien, ale zhrnúť ich možno prostredníctvom štyroch princípov ESG.
- Vysoké školy budú niesť hlavnú zodpovednosť za kvalitu poskytovaného vzdelávania. (Vysoké školy, ak ich tzv. vnútorný systém bude kladne posúdený akreditačnou agentúrou, budú môcť samostatne vytvárať, upravovať a schvaľovať nimi ponúkané študijné programy.)
- Zabezpečovanie kvality bude reagovať na rôznorodosť vysokých škôl, študijných programov a študentov.
- Zabezpečovanie kvality bude podporovať rozvoj kultúry kvality.
- Zabezpečovanie kvality bude výrazne prihliadať na potreby a očakávania študentov a spoločnosti.
V určitom zmysle možno povedať, že vysoké školy na Slovensku budú ponúkať vzdelávanie rešpektujúc rovnaké pravidlá, ako hociktorá iná vysoká škola v Európe. Konkrétne to bude znamenať aj nasledovné. Študijné programy budú pravidelne posudzované a pripomienky k ich podobe budú dávať študenti, zamestnávatelia či absolventi. Dôraz bude na vzdelávanie orientované na študenta. Dôležitá bude transparentnosť v rámci všetkých procesov, od prijímania po ukončenie štúdia. Vyžadovať sa bude čo najväčšia informovanosť tak o obsahu ponúkaného vzdelávania ako aj o tvorivej činnosti vyučujúcich. Mnohé z týchto vecí sa v nejakej podobe realizovali i doteraz, avšak v ďalšom období sa požiadavky na vysoké školy ešte sprísnia.
Čo to znamená pre FF KU a jej študentov?
Naša fakulta a univerzita intenzívne pracuje na implementácii všetkých požiadaviek ESG 2015, zákona 269/2018 a štandardov akreditačnej agentúry. Čo to konkrétne znamená? Okrem skutočnosti, že sa na KU zdokonaľuje tzv. vnútorný systém a zavádzajú sa rôzne nové procesy a orgány na posudzovanie študijných programov a pod., pre študentov to predovšetkým znamená, že od septembra 2022 budú študovať študijné programy, ktoré budú rešpektovať prísne európske pravidlá. Toto sa dosiahne v rámci tzv. zosúlaďovania študijných programov. Proces zosúlaďovania sa realizuje práve v týchto mesiacoch.
Najskôr garanti a vyučujúci nanovo pripravili študijné programy. Navrhli im praktickejšie a atraktívnejšie ciele a výstupy.
Upravili ponuku predmetov, tak povinných ako aj povinne voliteľných.
Študijné programy prepojili s rôznymi ďalšími záležitosťami, ako napr. indikovanými povolaniami.
Veľmi dôležitým krokom bola následná diskusia s tzv. zainteresovanými stranami. Znamená to, že vybraní študenti, absolventi, zamestnávatelia a odborníci z iných univerzít poskytli svoje pripomienky k upraveným študijným programom.
V záverečnej fáze garanti a vyučujúci zapracovali tieto pripomienky a vytvorili tak študijné programy, ktoré ponúknu predmety a budú pripravovať študentov spôsobom, ktorý lepšie naplní očakávania študentov a spoločnosti.
Práve takéto inovované študijné programy budú pripravené pre našich študentov od ďalšieho akademického roka 2022/2023. Ešte nás síce čaká viacero krokov, avšak veríme, že atraktívnejšie programy nadizajnované podľa európskych pravidiel uvítajú hlavne naši študenti.