Dekan Filozofickej fakulty

  Marek Babic, dekan FF KU v Ružomberku

  Dekan Filozofickej fakulty

  Milé študentky a študenti,

  ste na prahu dôležitého životného rozhodnutia, ktoré môže ovplyvniť nielen nasledujúce roky Vášho života, ale aj celé životné smerovanie. Nie je ľahké dobre si vybrať v bohatej ponuke univerzitného vzdelávania, ktoré Vám ochotne otvára svoje brány nielen na Slovensku, ale vlastne na celom svete.

  Prečo filozofická fakulta v malom Ružomberku? Dovoľte mi, mladí priatelia, predstaviť Vám niekoľko dôvodov, prečo to skúsiť práve tu a teraz.
  V rámci Slovenska sme stredne veľká fakulta, čo do rozsahu a pestrosti študijných programov. Ponúkame však niečo viac, niečo navyše oproti iným filozofickým fakultám. Áno, filozofiu, históriu, angličtinu, nemčinu či slovenčinu môžete študovať aj vo svetovejších mestách ako Ružomberok. Ale nikde inde na Slovensku ani v Čechách nenájdete to obrovské kultúrne a civilizačné bohatstvo, ktoré je votkané do stáročia budovanej siete stoviek katolíckych univerzít na svete. K tomuto celosvetovému akademickému spoločenstvu sa hrdo hlásime ako jej mladá, ale neoddeliteľná a dôležitá súčasť.

  Nehráme sa na Harvard ani Oxford, ale hľadíme do sveta a budujeme si s ním zdravý a sebavedomý vzťah. Náš študent má príležitosť získať kvalitné vzdelanie v domácom, a nebojím sa povedať, rodinnom prostredí. Môže sa stretávať s renomovanými odborníkmi vo vede, má k dispozícii modernú knižnicu, dobre vybavené laboratóriá a učebne, možnosti vycestovať na niektoré z mnohých partnerských univerzít. Ale najväčším benefitom je osobný a kolegiálny prístup.
  Nie je nás mnoho, ani učiteľov, ani študentov, nie sme masoví. Navzájom sa však poznáme po mene, a tak ako v rodine, vieme sa podeliť nielen o vedomosti, ale aj o emócie a zážitky. V tom je naša sila.

  Marek Babic, dekan FF KU v Ružomberku