Nová kniha vyučujúceho z katedry germanistiky

Dvorský, Juraj: Perspektíva ako systém predpokladov vo vybraných prózach Christy Wolfovej. 1. vyd. Ružomberok: Katolícka univerzita v Ružomberku. VERBUM – vydavateľstvo KU, 2020, 272 s.
Uchopenie Wolfovej textov prostredníctvom naratologického inštrumentária si kladie za cieľ napojiť sa do istej miery na proces obnoveného čítania diel Christy Wolfovej vydaných do roku 1990. Východiskovou naratologickou kategóriou analýzy Wolfovej textov bude pritom pojem perspektíva. Prvým cieľom práce bude preskúmať využitie tohto pojmu najprv mimo oblasti literárnej vedy a následne odhaliť jeho implikácie v oblasti literárnej vedy, respektíve naratológie.
Druhým cieľom práce je analýza štruktúry perspektív vybraných próz Christy Wolfovej. S tým súvisí najprv vypracovanie teoretického modelu štruktúry perspektív oscilujúceho medzi uzavretou a otvorenou štruktúrou. Perspektíva chápaná v zmysle konania subjektu na základe istého systému predpokladov umožňuje identifikovať nielen perspektívu postavy a rozprávača, ale aj perspektívu autora. Výpovede, stanoviská, naznačené budúce formy správania a reakcií nielen postáv a rozprávača, ale aj Christy Wolfovej poukazujú s odstupom času na to, že ich perspektívy prežili zánik NDR, prežili zánik socialistického zriadenia a tiež aj samotnú autorku.