Výstava k 1160. výročiu príchodu sv. Konštantína – Cyrila a Metoda v Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity v Ružomberku

    Výstava k 1160. výročiu príchodu sv. Konštantína – Cyrila a Metoda v Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity v Ružomberku

    Na Slovensku si každý rok 5. júla pripomíname príchod dvoch solúnskych bratov – sv. Konštantína – Cyrila a Metoda. Náš národ si spomína na pomerne veľký a prelomový prínos týchto misionárov. Ich misia bola taká silná, že jej “dedičstvo” sa v 1992 dostalo do našej ústavy. V preambule tohto základného štátneho dokumentu, ako úvodné ustanovenie sa o. i. píše: „My národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy, vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie, spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území Slovenskej republiky, ...“

    Činnosť solúnskych bratov na Veľkej Morave bola jednoznačne úspešná a z pohľadu ich imanentných cieľov i naplnená. Zmysel v prezentácii Svätého Písma a jeho propagácii, by sa o. i. dal hľadať aj v zjednocujúcom prvku slovanských kmeňov. Nemožno poprieť húževnatosť a aktivitu Cyrila a Metoda, ktorou sa zaslúžili o veľký rozvoj vtedajšej Veľkomoravskej ríše.

    V rámci 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda k našim predkom zorganizovali Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku, občianske združenie CYRILOMETODIADA a Nadácia PRO PATRIA v priestoroch  univerzitnej knižnice v Ružomberku 26. septembra 2023 vernisáž filatelistickej výstavy Živé cyrilo-metodské dedičstvo.

    Po privítaní hostí  rektorom KU UK  doc. Ing. Jaroslavom Demkom, CSc. a jeho príhovore, v ktorom vyzdvihol význam solúnskych bratov, program pokračoval umeleckým prednesom Žalmu cyrilo-metodského od Karola Strmeňa v podaní Daniely Suchej, predsedníčky Občianskeho združenia CYRILOMETODIADA a hrou na fujare ju sprevádzal  Štefan Suchý.  Autorom výstavy je filatelista Jozef Kútny z Močenku, ktorý je členom Klubu filatelistov 52-46 Močenok a sám odprezentoval prítomným svoj filatelistický exponát, ktorý približuje príbeh Cyrila a Metoda vo filatelistickej tvorbe. Príležitostný poštový lístok, ktorý bol vydaný k otvoreniu predmetnej výstavy, požehnal kaplán Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka Mgr. Pavol Forgáč. Slávnostné otvorenie akcie uzavrel svojim vystúpením folklorista Štefan Suchý, v rámci ktorého opäť zazneli aj tóny fujary a spevu.

     Prijatie tohto posolstva na akademickej pôde, aj touto nevtieravou formou, rozšíri obzor poznania návštevníkom, ktorí na výstavu zavítajú. Naši predkovia tomuto posolstvu lásky skutočne otvorili dvere svojho ducha a to im umožnilo práve na Slovensku udeliť trvalé „domáce právo“ nielen cyrilometodskej tradícii, ale aj dôstojne s vierou prejsť najzložitejšími úsekmi dejín. 

     

      R.  A.  Ružomberský