Za úspechom je vždy drina

  Beseda s Ing. Gabrielou Belopotockou, zakladateľkou a dlhoročnou generálnou riaditeľkou vydavateľstva Ikar
  Za úspechom je vždy drina

  V Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity v Ružomberku sa dňa 9. 3. 2023 v rámci Týždňa slovenských knižníc 2023 konala beseda s pani Ing. Gabrielou Belopotockou, zakladateľkou a dlhoročnou generálnou riaditeľkou vydavateľstva Ikar. Napriek tomu, že pani riaditeľka žije veľmi rušný život, pendluje medzi Prahou a Bratislavou, pracovné cesty ju zavievajú po celom svete (zvlášť po Európe), a je v neustálom pracovnom kolotoči, našla si čas navštíviť naše mesto a Univerzitnú knižnicu Katolíckej univerzity v Ružomberku (UK KU). Je to o to vzácnejšia návšteva, lebo besedy a podobné návštevy nezvykne absolvovať.

   

  Významná slovenská osobnosť G. Belopotocká, i keď sa narodila v Leviciach, sa k mestu na sútoku Váhu a Revúcej verejne hlási. Veď jej korene siahajú do Ružomberka. Pochádza zo známej ružomberskej rodiny Belopotockých a jeden z jej predkov bol Alexander Belopotocký – sochár a rezbár. Jeho dielom je aj Mariánsky stĺp – Immaculata – na Námestí Andreja Hlinku pred mestskou radnicou. Po pamiatkach v kostoloch, ktoré zanechali jej predkovia (Juraj Belopotocký – sochár a rezbár, Alexander Belopotocký – sochár a rezbár, František Miroboh Belopotocký – maliar, litograf, kresliar a pedagóg či Ján Nepomuk Koloman Belopotocký – rímskokatolícky kňaz, biskup) v meste pod Čebraťom, p. riaditeľku  sprevádzali – riaditeľka Mestskej knižnice v Ružomberku Ing. Tatiana Babincová a za Univerzitnú knižnicu Katolíckej univerzity v Ružomberku Ing. Radislav Kendera, PhD. Následne si spolu prezreli Univerzitnú knižnicu a rokovali o budúcej spolupráci. Zakladateľka IKAR-u so svojím sprievodom bola z UK KU nadšená.

   

  Hlavnou súčasťou návštevy G. Belopotockej bola beseda so študentami, pracovníkmi KU, ale aj s občanmi mesta, ktorú moderoval R. Kendera. V zaplnenej sále sa prítomní dozvedeli veľmi veľa o samotnej aktérke besedy, o vzniku Vydavateľstva Ikar, k čomu prispeli aj množstvom otázok.

   

  Pani riaditeľka absolvovala VŠE Fakultu vnútorného obchodu v r. 1979. Po skončení školy nastúpila do podniku Drobný tovar, kde bola vedúcou sortimentu papiera. V rokoch 1983 – 87 pracovala v Mladých letách ako vedúca odbytu. V rokoch 1987 – 90 bola vedúcou oddelenia marketingu vo vydavateľstve Tatran a potom do r. 1993 ako obchodná riaditeľka vydavateľstva Egmont. V r. 1990 sa stala spoluzakladateľkou, spolumajiteľkou a riaditeľkou Vydavateľstva Ikar, a.s. a od r. 2000 je jeho generálnou riaditeľkou. Bola nominovaná na Slovenku roka v kategórii biznis v r. 2010.

   

  Vydavateľstvo Ikar je najväčším vydavateľským domom na slovenskom knižnom trhu, s produkciou takmer 300 titulov ročne v rôznych žánroch - beletria domácich a svetových autorov, populárna náučná literatúra, encyklopédie, poradcovia, slovníky, knihy pre deti a mládež.

   

  Vydavateľstvo je štrnásťnásobným nositeľom titulu Vydavateľstvo roka udeľovaného prestížnym časopisom Knižná revue. Knihy vydavateľstva Ikar získali aj viacero významných literárnych ocenení udeľovaných Ministerstvom kultúry SR a ďalšími organizáciami z oblasti knižnej kultúry v SR a ČR. Do dnešného dňa predalo viac ako 34 miliónov kníh.

   

  Na začiatky spomína jeho spoluzakladateľka a generálna riaditeľka Gabriela Belopotocká takto: „Vydavateľstvo Ikar vzniklo v mojom 1,5-izbovom byte. Desiati sme si sadli na môj gauč a povedali sme si, že založíme vydavateľstvo,“

   

  Jej životné krédo je: „Ak niečo veľmi chceš a ideš si za tým, dosiahneš to.“

   

  V rámci podujatia bola pani Ing. Gabriele Belopotockej – zakladateľke a dlhoročnej generálnej riaditeľke vydavateľstva Ikar a ružomberskému rodákovi MUDr. Jurajovi Gémešovi, MBA – trojnásobnému riaditeľovi Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a súčasnému odborníkovi v oblasti zdravotníctva pri Európskej komisii a NATO odovzdaná Cena primátora mesta Ružomberok.

   

  R. A. Ružomberský