doc. RNDr. Miroslav Rusko, PhD.
Kde ma nájdete
Katedra manažmentu
Hrabovská cesta 1A
034 01, Ružomberok
Kancelária: 3.10
Telefón:
+421 905 365 519
Email: miroslav.rusko@ku.sk
Profesijná charakteristika
doc. RNDr. Miroslav RUSKO, PhD. (1953) – študoval odbor biológia – vedecký smer, následne postgraduálne štúdium ochrana životného prostredia a vykonal rigoróznu skúšku v odbore ochrana prírodného prostredia na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Úspešne absolvoval vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa štúdiom vo vednom odbore "Environmentalistika - 39-15-3" v r. 2006 na Technickej univerzite Košice, Strojníckej fakulte v Košiciach.
Habilitačné konanie ukončil v r. 2013 na Slovenskej technickej univerzite vo vednom odbore „8.3.5 Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci“.
Od roku 1979 pracoval v oblasti ochrany životného prostredia v sklárskom priemysle na Generálnom riaditeľstve VHJ Tatrasklo.
Po roku 1990 postupne vykonával funkciu prednostu Okresného úradu životného prostredia v Trnave, riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia, o.p. Trnava, riaditeľa Centra environmentálneho hodnotenia a označovania výrobkov a technológii a riaditeľa Centra environmentálneho manažérstva.
V rokoch 2000 – 2001 pôsobil v pozícii riaditeľa sekcie horizontálnej pomoci Úradu pre štátnu pomoc v Bratislave.
Problematike manažérstva environmentu a bezpečnosti sa venuje dlhodobo. V tejto oblasti pôsobil a pôsobí vo viacerých poradných orgánoch, odborných organizáciách a výkone štátnej správy v rezorte Ministerstva životného prostredia SR a Ministerstva hospodárstva SR. Od roku 1998 bol členom technickej normalizačnej komisie TNK 72-Environmentálny manažment - Slovenský ústav technickej normalizácie.
Externe pôsobil ako vysokoškolský učiteľ na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity, Materiálovotechnologickej fakulte a Fakulte odborných štúdií Slovenskej technickej univerzity, Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity Zvolen, Prírodovedeckej fakulte Univerzity Mateja Bela Banská Bystrica, Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, Fakulte manažmentu Univerzity Komenského a Inštitúte manažmentu Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
V rokoch 2001 - 2021 pracoval interne ako vysokoškolský pedagóg na Slovenskej technickej univerzite Bratislava, Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave.
Od roku 2022 pôsobí interne na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku a tiež v pozícii prorektora pre vedu a umenie na Katolíckej univerzite v Ružomberku.
Venuje sa najmä problematike biológie, ochrane životného prostredia, manažérstva bezpečnosti a životného prostredia, štátnej pomoci, oblasti integrovaného manažérskeho systému, implementácie dobrovoľných nástrojov manažérstva environmentu.
Podieľa sa na tvorbe študijnej literatúry pre študijné predmety z oblasti manažérstva environmentu a bezpečnosti. Viedol viaceré práce ŠVOČ, vyše 60 bakalárskych, 120 diplomových a rigoróznych úspešne obhájených prác a tiež dizertačných prác.
Je členom redakčnej rady vedeckých časopisov a členom vedeckých rád vedeckých konferencií. Je organizátorom viacerých vedeckých konferencií a vyše 160 seminárov a workshopov. Je autorom vyše 500 odborných a vedeckých článkov, monografii, publikácií.
Zúčastnil sa prírodovedeckých expedícií do viacerých štátov v subtrópoch a trópoch.
Je predsedom Slovenskej spoločnosti pre životné prostredie a riadiacich orgánov Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností.
Projekty
Projekty SR:
- 1995 - projekt IUCN, Národná ekologická sieť Slovenska - NECONET, odborná a technická spolupráca
- 1999 - 2000 Národná stratégia trvalo udržateľného rozvoja v SR, člen riešiteľského tímu
- VEGA 1/0448/13 „Transformácia ergonomického programu do štruktúry manažérstva podniku integráciou a využitím modulov QMS, EMS a HSM“
- VEGA 1/1216/12 "Výskum a vývoj aplikačných procedúr pre riešenie akustického dizajnu strojárskych výrobkov"
- VEGA 1/0798/08 "Environmentálne dopady hasiacich pien pri hasení požiarov v prírode"
- VEGA 1/2069/05 "Progresívne, environmentálne vhodné metódy zhodnocovania a zneškodňovania materiálov strojárenského priemyslu"
- VEGA 1/0990/15 " Pripravenosť priemyselných podnikov na implementáciu požiadaviek noriem pre systémy manažérstva kvality ISO 9001: 2015 a systémy environmentálneho manažérstva ISO 14001: 2014", vedúci projektu
- APVV-16-0223 Progresívne svetovo unikátne metódy testovania elektrických káblov pre potreby posudzovania zhody a overovania nemennosti ich parametrov ako stavebných výrobkov
Zahraničie:
- FOCUS - Foresight Security Scenarios: Mapping Research to a Comprehensive Approach to Exogenous EU Roles. Proposal no. 261633, topic SEC-2010.6.3-2; participant: ČVUT. / European Commission; CORIS
- International Council Environmental Initiative – Germany; 1995 - 2001
- The Millennium Project, The United Nations University, Washington, „The Millennium Project - State of the Future“ - na príslušných projektoch pracujem od 1999