Cieľom podujatia bolo oboznámiť záujemcov s praktickými použitiami umelej inteligencie, ako aj objasniť jej technologické základy. Súčasne bol kladený dôraz na nástrahy spojené s využitím v rámci riešenia vedecko-výskumných úloh, ako aj etických a morálnych problémov jej každodenného používaní. Program bol postavený na troch prednáškach vrátane dvoch odborných online vstupoch. Záver patril diskusii na tému „Quo vadis AI ?“.

    Program

    08:00 – 08:05 Privítanie hostí a účastníkov moderátorom
    08:05 – 08:15 Otvorenie dňa Rektorom KU
    08:15 – 09:00 Kam až siaha AI
                                a) Short vstup CERN
                                b) Short vstup LF UK v Bratislave
    09:00 – 10:00 AI vo vede a výskume
    10:00 – 10:15 Prestávka
    10:15 – 11:15 Etické výzvy a morálne aspekty AI
    11:15 – 12:00 Diskusia na tému:  Quo Vadis AI ?

     

    KAM AŽ SIAHA AI - MÁRIO MINAROVSKÝ

    Umelá inteligencia už dávno nie je len chatbot odpovedajúci na otázky. Jej využitie siaha do rôznych oblastí vedy, výskumu a praxe – od analýzy experimentálnych dát, cez automatizované vyhodnocovanie výsledkov meraní, až po medicínu. Pomáha pri analýze lekárskych snímok v bežnej praxi alebo inteligentný chatbot dokáže objednávať pacientov do ambulancie.

    Súčasťou prednášky boli aj dva krátke vstupy. V prvom jadrový fyzik Peter Chochula v stručnosti vysvetlil, ako napomáha umelá inteligencia pri riešení úloh v CERN-e. V druhom stomatológ Andrej Thurzo vysvetlil praktické benefity modelovania zubných náhrad pacientov priamo v ordinácií.

    Prednáška si dala za cieľ priblížiť široké možnosti AI, jej vplyv na akademické, ako aj praktické prostredie, a spolu s tým výzvy, ktoré so sebou prináša.

    Link: https://www.youtube.com/watch?v=CeWZYnWScMs

     

    AI VO VEDE A VÝSKUME - MILAN PIKULA

    Téma "umelej inteligencie" pred niekoľkými rokmi explodovala tak hlučne, že cez hluk, chaos a dym nevidno podstatu. Čo všetko je dnes človek schopný prehlásiť za umelú inteligenciu ? Aké má chyby, problémy, bezpečnostné implikácie? Ako ju použiť správne a kedy ju vôbec nepoužiť ?

    Pozreli sme sa na reálne využitie umelej inteligencie vo vede a výskume – od spracovania dát a automatizovanej analýzy až po etické dilemy a limity súčasných modelov.

    Diskutovali sme o tom, ak umelá inteligencia môže urýchliť objavy, ale aj o rizikách nesprávnej interpretácie výsledkov či možnosti manipulácie dát. Zamerali sme sa tiež na praktické príklady, výhody a úskalia implementácie v akademickom prostredí a priemyselnom výskume.

    Link: https://www.youtube.com/watch?v=TAXOQ76i9gE

     

    ETICKÉ A MORÁLNE ASPEKTY AI - PETER ŠANTAVÝ

    Fenomén umelej inteligencie už dávno prekročil rámec atraktívnej technológie úzko využiteľnej v špecifických akademických, vojenských či priemyselných nasadeniach. Povedané rečou moderného technokrata – ide o emergentnú a disruptívnu technológiu, teda novú a rozvíjajúcu sa technológiu, ktorá nahrádza a ruší technológie predošlé so schopnosťou úplne meniť spôsob, akým spoločnosť funguje, pričom má potenciál posunúť civilizáciu ďalej. Čo však už technokrat nepovie – ide o technológiu, ktorú ak nezvládneme, má potenciál nás priviesť k skutočne veľkým problémom.

    Príspevok poukázal na niektoré riziká a výzvy v technologickej oblasti a ich sociologické, psychologické i civilizačné dôsledky s akcentom na základný etický rámec dôveryhodných systémov umelej inteligencie a ich zodpovedného využívania.

    Link: https://www.youtube.com/watch?v=-uAagf4CPgY

     

    QUO VADIS, AI? – DISKUSIA

    Ako rýchlo AI vstupuje do našich životov? Ako sa v očiach aktérov konferencie AI rozvinula do súčasnej podoby? Je navždy preč doba, kedy môžeme existenciu AI ďalej ignorovať? Ako sa AI dostáva do akademického prostredia?

    Na tieto a mnohé iné otázky sme hľadali odpovede v diskusii Quo vadis, AI, ktorá tvorila záver konferencie Nástroje a nástrahy AI nielen na akademickej pôde.

    Link: https://www.youtube.com/watch?v=qyOhq_JSZas