Kto je Helen Mary Josephine Alford OP?

    14. júl 2025
    Aktuálne si pripomíname 25. výročie založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku. Pri tej rpíležitosti máme pre odbornú verejnosť pripravenú medzinárodnú odbornú konferenciu Úloha katolíckych škôl vo vzdelávaní a výskume. Účasť na konferencii už potvrdili viacerí renomovaní odborníci na katolícke školstvo. Domáci aj zahraniční.
    Kto je Helen Mary Josephine Alford OP?

    Najdôležitejšou rečníčkou konferencie bude Helen Mary Josephine Alford OP. Britka, absolventka University of Cambridge a tiež aj rehoľná sestra, ktorá obetovala svoj život v prospech práce pre katolícke školstvo a jeho schopnosť čeliť aktuálnym otázkam.

    Na nasledujúcich riadkoch sa však o nej dozviete omnoho viac.

     

    Kto je Helen Mary Josephine Alford OP?

    Prezidentka Pápežskej akadémie sociálnych vied, profesorka katolíckej sociálnej náuky a ekonómie

    Helen Mary Josephine Alford OP (nar. 1. mája 1964, Londýn, Spojené kráľovstvo) je výnimočná dominikánska rehoľníčka, renomovaná profesorka a jedna z najvýraznejších osobností súčasného katolíckeho akademického diskurzu. Vo svojej práci spája ekonómiu, etiku, katolícku sociálnu náuku a reflexiu technologických výziev dneška, pričom sa dôsledne zasadzuje za rozvoj humánneho a zodpovedného vzdelávania. Dňa 1. apríla 2023 bola vymenovaná za prezidentku Pápežskej akadémie sociálnych vied, čím sa stala prvou ženou v histórii tejto významnej inštitúcie, založenej v roku 1994 sv. Jánom Pavlom II. s cieľom podporovať vedeckú reflexiu o spoločenskom rozmere katolíckeho učenia.

     

    Vzdelanie a rehoľný život

    Po získaní doktorátu z inžinierstva na Cambridgeskej univerzite (PhD, 1992), kde sa venovala výskumu histórie technológií, krátko pôsobila ako odborná asistentka (research fellow) priamo na Cambridge University . V roku 1994 vstúpila do Rádu kazateľov – dominikánskych sestier sv. Kataríny Sienskej. Následne,  rokoch 1994–1996,  absolvovala dvojročné teologické štúdiá na Blackfriars v Oxforde. Od októbra 1996  pokračovala v štúdiu licenciátu z posvätnej liturgie na Pontificio Ateneo Sant’Anselmo v Ríme, no od januára 1999 svoje štúdium zamerala na morálnu teológiu na Angelicume v Ríme, kde pôsobí dodnes.

     

    Akademické pôsobenie

    Od roku 1996 pôsobí na Angelicume (Pápežská univerzita sv. Tomáša Akvinského v Ríme), dominikánskej inštitúcii, kde sa etablovala ako uznávaná odborníčka na ekonomickú a obchodnú etiku. V roku 2009 bola menovaná riadnou profesorkou. V roku 2001 bola po prvýkrát zvolená za dekanku Fakulty sociálnych vied, pričom túto funkciu vykonávala počas štyroch volebných období. Následne bola vymenovaná za prorektorku univerzity a od roku 2021 opätovne zastáva funkciu dekanky fakulty. Jej výučba sa zameriava na ekonomickú etiku, dejiny technológií, pracovnú politiku a kresťanské sociálne myslenie.

    Je autorkou a editorkou viacerých odborných diel vrátane:

    • Managing as if Faith Mattered (s Michaelom Naughtonom),
    • Preaching Justice I & II (s Francescom Compagnonim),
    • Catholic Universities of Central, Eastern and Western Europe in a Secularizing World (s Marinou Russo),
    • Rediscovering Abundance, In a Different Voice, Fondare la responsabilità sociale d'impresa.

    Zároveň je členkou redakčných rád odborných časopisov, ako sú Journal of Catholic Social Thought, Finance and the Common Good, Transforming Business, OIKONOMIA a Dizionario della Dottrina Sociale della Chiesa.

     

    Prínos pre katolícke školstvo

    Sestra Helen Alford sa dlhodobo a systematicky venuje rozvoju katolíckeho školstva, najmä prostredníctvom svojej akademickej, poradnej a evaluačnej činnosti. Považuje katolícke univerzity za miesta formácie celistvého človeka – v duchu kresťanského humanizmu, solidarity a spoločného dobra. Je expertkou AVEPRO – Vatikánskej agentúry pre hodnotenie kvality cirkevných univerzít – a konzultantkou Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Spolupracuje na medzinárodných iniciatívach, ako napríklad projekt Ochrana: Poslanie a záväzok Cirkvi, realizovaný v spolupráci s Gregoriánskou univerzitou.

     

    Medzinárodné uznanie a vymenovanie pápežom Františkom

    Dňa 11. augusta 2020 bola vymenovaná za riadnu členku Pápežskej akadémie sociálnych vied. V roku 2023 jej pápež František zveril vedenie tejto akadémie ako jej prezidentke, čím jej vyjadril mimoriadnu dôveru a uznanie. V rámci svojho pôsobenia podporuje interdisciplinárny a medzináboženský dialóg, tematicky sa venuje sociálno-ekologickým výzvam, pričom sa inšpiruje dokumentmi Laudato Si’ a Fratelli Tutti.

     

    Vízia pre súčasnosť a budúcnosť

    Sr. Helen Alford sa sústreďuje najmä na etické aspekty technologického pokroku, predovšetkým v oblasti umelej inteligencie. Zdôrazňuje, že technológia je výtvor kultúry, nie len vedeckého objavu – preto si spoločnosť môže zvoliť medzi technocentrickým a ľudsky orientovaným vývojom. Cirkev podľa nej môže ponúknuť alternatívnu víziu technologickej budúcnosti, postavenú na ľudskej dôstojnosti, solidarite a spoločnom dobre.

    Podporuje vývoj technológií, ktoré majú za cieľ posilniť ľudské schopnosti – napríklad v medicíne – a nie ich nahrádzať. Jej prístup odmieta technokratické myslenie, ktoré uprednostňuje zisk nad ľudskosťou. Jej vízia smeruje k transformácii ekonomiky v duchu bratstva, ekológie a dôstojnosti všetkých ľudí. Zdôrazňuje dôležitosť milosti, modlitby a duchovného rozlišovania pri zvládaní napätí medzi ekonomickými záujmami a spoločenskými dôsledkami technologického pokroku.

     

    Význam prítomnosti Helen Mary Josephine Alford OP na konferencii

    Účasť Helen Mary Josephine Alford OP predstavuje významný akademický a symbolický prínos pre konferenciu Katolíckej univerzity v Ružomberku. Jej životné a profesionálne smerovanie — od doktorátu z inžinierstva na Cambridgeskej univerzite po zasvätený život v Ráde kazateľov — zosobňuje jedinečné prepojenie vedeckej expertízy, duchovnej reflexie a spoločenskej angažovanosti. Tento súlad zároveň stelesňuje kľúčové piliere poslania katolíckeho školstva v súčasnom svete.

    Ako profesorka a dlhoročná dekanka Fakulty sociálnych vied na Angelicu a aktívna členka viacerých vatikánskych odborných štruktúr, prináša profesorka Alford hlboký vzhľad do výziev globalizovaného vzdelávacieho a spoločenského prostredia, v ktorom technológie, ekonomika a etika tvoria čoraz zložitejší, no zároveň kľúčový vzťah.

    Osobitý význam jej prítomnosti podčiarkuje skutočnosť, že 1. apríla 2023 bola ako prvá žena v histórii vymenovaná za prezidentku Pápežskej akadémie sociálnych vied – inštitúcie založenej svätým Jánom Pavlom II. s cieľom podporovať interdisciplinárnu reflexiu o spoločenských otázkach vo svetle katolíckej viery. Jej líderstvo v tejto oblasti predstavuje prejav dôvery Svätej stolice v hodnotovo zakorenené formy vzdelávania, ktoré dokážu reagovať na súčasné výzvy – najmä na prehlbujúcu sa sociálnu a ekologickú krízu – a zároveň ponúkať alternatívnu víziu technologického rozvoja, postavenú na dôstojnosti človeka, solidarite a integrálnom rozvoji.

    Pre Katolícku univerzitu v Ružomberku jej návšteva v kontexte 25. výročia založenia univerzity nadobúda slávnostný a zároveň vizionársky rozmer. Predstavuje nielen uznanie doterajšieho úsilia univerzity o formáciu človeka v duchu kresťanského humanizmu, ale aj posilnenie prepojenia slovenského akademického prostredia so svetovým diskurzom o budúcnosti katolíckeho vzdelávania.

    Editovanie publikácie Catholic Universities of Central, Eastern and Western Europe in a Secularizing World (2023) a jej systematická práca v oblasti univerzitného vzdelávania v Európe len podčiarkujú, že jej účasť na konferencii nie je len gestom prestíže, ale predstavuje skutočný podnet k uvažovaniu o nových smerovaniach katolíckej akademickej formácie v našom regióne.

     

    Pozvanie na konferenciu

    Ak vás tieto riadky zaujali a/alebo máte chuť zistiť viac o budúcnosti katolíckeho školstva v modernej dobe, neváhajte navštívit konferenciu Úloha katolíckych škôl vo vzdelávaní a výskume, ktorá sa uskutoční 24.9. v Aule sv. Jána Pavla II.