Andrej Hlinka: Na svet pozeral očami večnosti - komentár rektora KU

    Prečítajte si komentár rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku doc. Ing. Jaroslava Demka, CSc. ku 160. výročiu narodenia Andreja Hlinku.
    Andrej Hlinka: Na svet pozeral očami večnosti - komentár rektora KU

    Využívam šancu počas svojho pôsobenia vo funkcii rektora Katolíckej univerzity pripomenúť si veľkú postavu slovenských dejín – a to Andreja Hlinku –  pri príležitosti 160 rokoch od jeho narodenia (1864-2024).

    Najznámejšia mediálna skratka, ktorú o ňom môžeme počuť, je, že bol „kontroverzný“. Neobyčajné osobnosti asi vždy vzbudzujú obrovské nadšenie a obľubu, ale rovnako veľký odpor či nepochopenie.

    Skúsme opustiť mediálne skratky. Potrebujeme našu históriu premýšľať nanovo, otvorene, kriticky. Ale bez fráz a klišé.

    A potrebujeme si vytvoriť vzťah – aj k našej minulosti, aj k naším koreňom a tiež k naším osobnostiam, ktoré tu boli pred nami a pripravili nám cestu. Slovenské dejiny nie sú prázdne, ale husto popísané zaujímavými príbehmi. Z tých novodobých vyčnieva práve Andrej Hlinka.

    Pochádzam z Černovej, kde sa narodil aj on sám. Ľudia stáli za ním a 27. októbra 1907 vlastnou krvou vykričali do celého sveta, že existuje aj slovenský národ.

    Katolícka univerzita sídli v Ružomberku, ktorý Andrej Hlinka všemožne pozdvihol – materiálne aj duchovne. Mesto z toho žije dodnes. V čase Hlinkovho života bolo centrom politického, kultúrneho aj priemyselného života. Obnovme jeho slávu – najmä plnením našej misie, ktorou je formovať mysle a srdcia nových, vzdelaných, slušných a perspektívnych generácií. Generácií, ktoré nestratia svoje hodnoty a nestanú sa šedou masou.

    Ružomberok je nielen stredom Slovenska, ale aj centrom humanitného vzdelania. Nech sa mladí a šikovní absolventi rozletia na všetky svetové strany. Z toho by mal určite radosť aj Andrej Hlinka.

    Napokon Andrej Hlinka bol charizmatický líder – líder politický, cirkevný, mediálny. Znamenal veľa doma i v zahraničí. Napriek mnohým viac či menej úspešne vybojovaným politickým zápasom bolo preňho najdôležitejšie jeho povolanie – ktorým bolo jeho kňazstvo.  Skutočný líder dokáže previesť tých, ktorí sú mu zverení, aj temnými obdobiami kríz a nezradí to, čo mu je najvzácnejšie. Pre Hlinku to znamenalo nazerať na svet sub speciae aeternitatis – z pohľadu večnosti. „Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?!“ (Mt 16, 26)

    Andrej Hlinka zomrel v roku 1938. Večnosť už Andreja Hlinku posúdila.

    Teraz je už na nás, ako s jeho odkazom, myšlienkami a najmä tým dobrým, čo po sebe zanechal, naložíme my, ľudia dnešnej neistej doby.

     

     

    doc. Ing. Jaroslav Demko, CSc. 

    rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku