Cena Fra Angelico za prínos v oblasti hudobného umenia udelená prof. Adamkovi
Medailu s vyobrazením patróna umelcov s diplomom udelil oceneným biskup Rábek. Na slávnosti, ktorá sa konala po 20-krát, sa zúčastnil zástup osobností z oblasti cirkevného, kultúrneho a spoločenského života, ako aj známi a priatelia ocenených. Oceňovaniu predchádzala svätá omša za umelcov.
Prof. ThDr. Rastislav Adamko, PhD. je kňaz, muzikológ, pedagóg, huslista a teológ. Hru na husliach študoval na Konzervatóriu v Žiline. Teologické vzdelanie získal na Teologickom inštitúte Univerzity Komenského so sídlom v Spišskej Kapitule a na Katolíckej univerzite v Lubline. Muzikologické štúdiá absolvoval na rovnakej poľskej univerzite, kde sa aj úspešne habilitoval (2006). Inauguračné konanie v odbore hudobná teória a pedagogika zavŕšil na Pedagogickej fakulte Univerzity Jana Evangelistu Purkyně v Ústí nad Labem v roku 2020.
Od roku 2002 pôsobí na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku vo viacerých pozíciách a od roku 2017 je na Pedagogickej fakulte prodekanom pre vedu a umenie. Je členom početných medzinárodných a národných asociácií, spoločností, komisií, vedeckých rád a ďalších grémií. Bol zodpovedným redaktorom časopisu pre duchovnú hudbu Adoramus Te (2002-2012).
V oblasti hudobnej teórie sa zaoberá hudobnou medievalistikou, hymnológiou a bádaním súčasnej, prioritne sakrálnej hudby. Osobitne sa zameriava na výskum stredovekých hudobných artefaktov z územia dnešného Slovenska, je autorom viacerých pramenných edícií, autorom a spoluautorom početných monografií, vedeckých štúdií a veľkého množstva odborných článkov. Úzko spolupracuje s pracovníkmi zo Slovenskej akadémie vied, a to najmä na riešení viacerých spoločných projektov podporených Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Vysoký citačný ohlas dokumentuje uznanie autora ako rešpektovanej vedeckej autority.
Ako hudobný pedagóg sa venuje najmä oblasti vyučovania teórie a praxe liturgickej hudby, hudobných foriem a hudobnej analýze ako aj problematike intonácie a sluchovej analýzy. Vyučuje aj hru na husliach a zároveň sa ako sólista, prípadne ako komorný hráč podieľa na programe mnohých koncertov duchovnej hudby doma i v zahraničí.
V oblasti duchovnej hudby pôsobí nielen ako jej interpret, ale je tiež autorom mnohých známych liturgických spevov a viacerých inštrumentálnych i zborových skladieb so sakrálnou tematikou. Medzi jeho najznámejšie a v súčasnosti často využívané hudobné diela patria Zhudobnené vešpery na nedele a sviatky (spoluautor s Amantiom Akimjakom), Responzóriové žalmy na všedné dni Cezročného obdobia (I. cyklus, spoluautor s Jozefom Horvátom), je tvorcom notovej časti najnovšieho Rímskeho misála, redakčne pripravoval Liturgický spevník IIb a Liturgický spevník IIc,. Podieľal sa na príprave Nového celoslovenského liturgického spevníka ako aj na vydaní viacerých notových publikácií so slovenskou sakrálnou hudbou. Je dlhoročným členom Liturgickej komisie pri Konferencii biskupov Slovenska a jej Hudobnej subkomisie. Počas pontifikálnej návštevy sv. Jána Pavla II. v Rožňave v roku 2003 garantoval hudobnú zložku pápežskej liturgie. Pôsobenie Rastislava Adamka v oblasti šírenia duchovnej hudby a jej vzdelávania podčiarkuje okrem už zmienených skutočností pravidelné organizovanie týždenných kurzov pre chrámových organistov a kantorov a prednášanie na liturgicko-hudobné témy v domácom i zahraničnom prostredí.
Laudátor: Dp. Mgr. Marián Gregor
Zdroj: TK KBS