Majú prechádzky v prírode a v meste pozitívny vplyv na naše zdravie? Zisťujú psychológovia KU
Psychológovia Katolíckej univerzity v Ružomberku aktuálne pracujú na výskumnej štúdii, ktorá sa zameriava na prínosy ľahkej fyzickej aktivity na naše fyzické aj duševné zdravie. Aktivitou Pomôž prechádzkou skúmajú, či sa participantom po približne 50 minútovej chôdzi zlepčia, alebo naopak zhoršia niektoré ukazovatele.
Viac sa o spomínanej aktivite dozvedáme z rozhovoru s Mgr. Katarínou Matejovou, PhD., hlavnou riešiteľkou z Katedry psychológie Filozofickej fakulty KU.
Katka, poďme si na začiatok povedať o výskumnej štúdii základné údaje.
Aktivita "pomôž prechádzkou" je súčasťou výskumnej štúdie "walk and talk" v psychológii a zameriava sa na rozdiely pred a po prechádzke v rovine fyziologických ukazovateľov (tlak a srdcová frekvencia) a aktuálneho psychického stavu. Aktivitu v rámci výskumnej štúdie organizuje Katedra psychológie FF KU, hlavnou riešiteľkou som ja.
O aktivite Pomôž prechádzkou informuje stránka Filozofickej fakulty KU už niekoľko týždňov. Od kedy a do kedy štúdia prebieha?
Štúdia prebieha od februára do polovice apríla, stále sa môžu študenti prihlásiť.
Študenti sa môžu kedykoľvek prihlásiť jednoduchým vypísaním prihlasovacieho formulára. Čo po prihlásení nasleduje?
Po registrácii zasielame účastníkom informovaný súhlas, kde je bližšie popísaný celý výskumný dizajn. Zároveň dostanú termíny organizovaných prechádzok, na ktoré je potrebné sa prihlásiť (1 v prírode, 1 v meste). Je nutné, aby sa zúčastnili prechádzok s nami, organizovaných v Ružomberku, nakoľko pred a po prechádzke im meriame fyziologické ukazovatele a vypĺňajú dotazníky o tom, ako sa cítia. Okrem toho v čase, ktorý si sami vyberú, vypĺňajú ešte jednoduché dotazníky o sebe.
Čo môžeme urobiť, aby sme vášmu vedeckému snaženiu napomohli?
Dôležité je, aby sa zapojil dostatočný počet študentov, aby sme mali k dispozícii spoľahlivé údaje a hlavne z nich vyvodené závery. Štúdia je dôležitým príspevkom v oblasti duševného zdravia.
Spomínate dáta, ktoré od participantov zbierate. Ako budú tieto dáta použité?
Dáta sa zbierajú a budú spracované výhradne v anonymizovanej podobe, je zabezpečená dôvernosť a ochrana súkromia zúčastnených. Budú použité výhradne na výskumné účely.
Povedzme, že ste nazbierali dostatočný počet prechádzajúcich, nazbierali ste dostatok dát, ktoré ste vyhodnotili. Aký je očakávaný výsledok?
Želaným prínosom a výsledkom je zistiť, či existuje významný rozdiel vo fyziologických ukazovateľov a psychickom prežívaní pred a po prechádzke. Ďalšie súvislosti, ktoré budeme zisťovať, sa týkajú toho, či tento rozdiel súvisí s osobnosťou, environmentálnou identitou a mierou fyzickej aktivity človeka. V nasledujúcom kroku sa chceme zamerať na to, či poskytovanie psychologickej intervencie počas chôdze vo vonkajšom prostredí prináša nejaký rozdiel vo fyziologických meraniach a psychickom stave zúčastneného pred a po v porovnaní s klasickým usporiadaním psychologického stretnutia.
Ďakujem. Budeme držať palce. Ak vás výskumná štúdia zaujala, neváhajte sa prihlásiť prostredníctvom prihlasovacieho formulára.
Ak vás psychológia zaujíma, pošlite si prihlášku na Katolícku univerzitu v Ružomberku a staňte sa študentom Katedry psychológie KU.