Neformálne stretnutia ako priestor pre osobnostný rast a rozvoj medzinárodnej spolupráce
Dňa 29. apríla 2025 sa v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutočnilo ďalšie z neformálnych stretnutí s odborníkmi. Podujatie s medzinárodným charakterom nieslo názov „Kultúrne povedomie a komunikácia: Workshop pre univerzitnú komunitu“ a „Objavte Bulharsko – skrytý klenot na Balkáne“.
Podujatie poskytlo priestor na osobné stretnutia so zahraničnými lektormi, ktorí priblížili účastníkom svoju odbornú prácu, kultúrne kontexty i možnosti ďalšej spolupráce.
Prvú časť workshopu viedli hostky zo Sliezskej univerzity v Katoviciach (Poľsko): doc. Barbara Grabowska, Ilona Fajfer-Kruczek a Alicja Hruzd-Matuszczyk, ktoré sa venujú špeciálnej a interkultúrnej pedagogike, socioterapii a výskumu identít. V interaktívnej forme diskutovali o význame kultúrnej citlivosti a predstavili prístupy, ako efektívne reagovať na rozmanitosť v univerzitnom vzdelávaní. „Medzinárodná výmena nie je len o mobilitách, ale najmä o vytváraní priestoru pre dialóg a porozumenie. Práve univerzity sú miestom, kde sa môžu stretávať rozdielne pohľady na svet – a obohacovať sa navzájom,“ zdôraznila Ilona Fajfer-Kruczek.
V druhej časti podujatia Nina Belcheva a Petar Kazakov z Lekárskej univerzity v Plovdive (Bulharsko) prostredníctvom prezentácie „Objavte Bulharsko – skrytý klenot na Balkáne“ predstavili kultúrne špecifiká svojej krajiny a akademické príležitosti v oblasti fyzioterapie a zdravotníckeho vzdelávania na svojej univerzite. „Veríme, že aj krátke osobné stretnutia môžu byť začiatkom dlhodobej spolupráce. Zdieľanie kultúry je totiž základom pre porozumenie a inovácie,“ uviedla Nina Belcheva.
Cieľom aktivity, ktorú už po tretíkrát pripravil Referát pre zahraničné vzťahy a mobility KU, bolo vytvoriť priestor na odborné prepojenie kolegov naprieč univerzitou, podporiť výmenu skúseností a otvárať nové perspektívy pre rozvoj akademickej spolupráce.
Séria neformálnych stretnutí bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Univerzita týmto formátom podporuje rozvoj internacionalizácie s cieľom umožniť zamestnancom vytvárať navzájom sa učiace komunity.
Michaela Moldová Chovancová