,,Podpora novej klavírnej tvorby súčasných slovenských skladateľov“ – projekt podporený Žilinským samosprávnym krajom
Aj v roku 2024 podporil Žilinský samosprávny kraj viaceré projekty v rámci programu ,,Regionálne dotácie z vlastných príjmov ŽSK“. Katolíckej univerzite v Ružomberku sa podarilo získať finančnú podporu v hodnote 1200 eur na projekt s názvom Podpora novej klavírnej tvorby súčasných slovenských skladateľov. Projekt vznikol ako odpoveď na dopyt po ,,neokukaných“ klavírnych skladbách súčasných slovenských skladateľov, ktorých tvorba býva povinná v rámci repertoárových požiadaviek rôznych súťaží. Oslovili sme viacerých súčasných slovenských skladateľov, resp. pedagógov, ktorí sa venujú aj komponovaniu, s prosbou o vytvorenie novej klavírnej tvorby. Na dokončenie projektu mali riešitelia pomerne krátku časovú dotáciu. V rámci nej bolo potrebné osloviť autorov, ktorí skomponovali skladby, tie boli následne pripravené do tlače. Z toho dôvodu s ponukou súhlasili ,,len“ dvaja oslovení: Mária Jašurdová a Ján Štefánek.
Mária Jašurdová pôsobí v ZUŠ v Púchove ako pedagóg klavíra a zborového spevu. Okrem pedagogickej, korepetítorskej, zbormajstrovskej činnosti sa intenzívne venuje aj kompozícii. S Katolíckou univerzitou v Ružomberku, konkrétne s Katedrou hudby, spolupracovala už niekoľkokrát. V roku 2021, v rámci projektu Popularizácia novej slovenskej artificiálnej duchovnej hudby v akademickom prostredí, ktorého výstupom bola zbierka duchovných skladieb súčasných slovenských skladateľov Exsultate justi. V roku 2022 bola, vďaka finančnej podpore SOZA, vydaná zbierka Detská zborová tvorba, obsahujúca jedenásť skladieb pre detské zbory. Tentokrát sme ju požiadali o tvorbu štvorručných skladieb pre klavír. Výsledkom je publikácia Doliny, doliny. Album štvorručných skladieb pre klavír, ktorý obsahuje šesť skladieb, inšpirovaných piesňami z púchovského okresu. Na tému piesne z obce Záriečie vznikli skladby Varila som, varila, Doliny, doliny, Keď som išiel šírym poľom, Kosí, šuhaj, kosí trávu, Bol jeden cisár. Na tému piesne z obce Dohňany vznikla jediná skladba – Keby som, Bože môj. Skladby sú vhodné pre žiakov ZUŠ od štvrtého až po absolventský ročník. V albume sú tak aj usporiadané, od najjednoduchšej po najobťažnejšiu skladbu.
Druhým osloveným autorom bol Ján Štefánek, ktorý takmer polstoročie (1979 – 2024) pôsobil v ZUŠ Ľudovíta Fullu v Ružomberku (elokované pracovisko Lubochňa) ako pedagóg hry na klavíri. Počas svojej pedagogickej praxe vychoval množstvo absolventov, medzi ktorými vynikajú dirigent Ondrej Olos či skladateľ Peter Javorka. Okrem pedagogickej práce sa aktívne zapájal do kultúrneho a hudobného diania v Ľubochni, organizoval koncerty, účinkoval a dirigoval v chrámovom speváckom zbore, pre ktorý upravoval známe chrámové piesne a prispôsoboval ich aktuálnym interpretačným možnostiam zboru. Dirigentskú činnosť pre zbor ukončil v roku 2010. Ľudové piesne upravoval často aj pre svojich žiakov, postupom času ich spracoval do zbierky Slovenské ľudové piesne a koledy pre klavír (2020). V rámci projektu sme pripravili do tlače Album klavírnych skladieb, obsahujúci štrnásť skladieb s názvami Malé prelúdium (introdukcia), Malé prelúdium (tarantella), Malé prelúdium (spomienka), Tri žartovné (scherzino 1), Tri žartovné (scherzino 2), Tri žartovné (scherzino 3), Malý valčík, Etuda, Melódia, Lúka plná kvetov, Prelúdium (pieseň lásky), Mazurka, Valčík, Variácie na ľudovú pieseň. Všetky sú vhodné pre žiakov základných umeleckých škôl.
Veríme, že obe publikácie sa budú interpretom aj poslucháčom páčiť a svojou kvalitou budú robiť dobré meno nie len autorom, ale aj podporovateľovi projektu – Žilinskému samosprávnemu kraju.
PaedDr. Miriam Matejová, PhD.
Publikácie boli vydané vďaka finančnej podpore Žilinského samosprávneho kraja