Pozvánka - Konferencia o nástrojoch a nástrahách AI (nielen) na univerzite

V stredu 23. apríla 2025 zorganizujeme odbornú konferenciu Nástroje a nástrahy AI nielen na akademickej pôde. Konferencia bude učená pre študentov a zamestnancov KU.
Cieľom konferencie je prezentovať praktické použitia umelej inteligencie, ako aj objasniť jej technické základy vrátane jej rozdelenia. Súčasne bude kladený dôraz na nástrahy spojené s používaním AI v rámci riešenia vedecko-výskumných úloh, a to vrátane etickýách a morálnych problémov jej použitia. Program konferencie je postavený na troch prednáškach vrátane dvoch online vstupov. Na záver konferencie sa návštevníci môžu tešiť na diskusiu „Quo vadis AI?“
Prednášky:
Kam až siaha AI (08:15 – 09:00)
Mário Minarovský vysvetlí, že AI už dávno nie je len chatbot. Využitie AI siaha do rôznych oblastí vedy, výskumu a praxe. Od analýzy experimentálnych dát, cez automatizované vyhodnocovanie výsledkov meraní, až po medicínu. Súčasťou prednášky budú online vstupy jadrového fyzika Petra Chochulu z CERN-u a Andreja Thurza z Lekárskej fakulty UK Bratislava.
AI vo vede a výskume (09:00 – 10:00)
Martin Pikula vysvetlí prečo občas nevnímame podstatu AI, aké má chyby, problémy či bezpečnostné implikácie. V príspevku zaznejú aj rady, ako AI používať správne a bezpečne.
Etické výzvy a morálne apekty AI (10:15 – 22:15)
Kňaz a expert na AI Peter Šantavý vysvetlí, v čom spočívajú morálne otázky používania AI, čo je téma, ktorá sa stáva čoraz horúcejšou práve na univerzitnej pôde. Príspevok bude chcieť poukázať na niektoré riziká a výzvy v technologickej oblasti a ich sociologické, psychologické a civilizačné dôsledky s akcentom na základný etický rámec dôveryhodných systémov umelej inteligencie a ich zodpovedného využívania.
Quo vadis AI? (11:15 - 12:00)
Moderovaná diskusia s rečníkmi konferencie o tom, odkiaľ prišla AI, kam smeruje a aké sú výhliadky spolužitia s človekom. Do diskusie sa bude môcť každý návštevník zapojiť prostredníctvom aplikácie Slido.
Konferencia Nástroje a nástrahy AI nielen na akademickej pôde sa uskutoční dňa 23. apríla v Aule Jána Pavla II. na KU v čase od 08:00 do 12:00.
Srdečne pozývame.
BIO rečníkov
Mario Minarovský má viac ako 25 ročné skúseností z ICT trhu v regióne CEE. Počas jeho profesionálnej kariéry pôsobil na manažérskych pozíciách v nadnárodných spoločnostiach ako Novell, NetIQ, Symbol Technolgies, Nortel Networks. Jeho prednosťou je znalosť prostredia od výrobcu, cez distribútora až po integrátora. Ako konzultant sa venuje elektronizácii administratívnych procesov a kybernetickej bezpečnosti. Od roku 2008 sa aktívne podieľa na elektronizácii procesov v prostredí Katolíckej cirkvi: ecclesia.sk
Milan Pikula sa v oblastiach ako kybernetická bezpečnosť, vývoj softvéru, Unix/Linux a siete pohybuje už 30 rokov. V súčasnosti vedie SK-CERT, národnú jednotku na riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov. Jeho najobľúbenejšie témy sú technické: nízkoúrovňové programovanie, penetračné testovanie, analýza malvéru, budovanie CSIRT spôsobilostí, troubleshooting. Vo voľnom čase učí na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave predmety o binárnych zraniteľnostiach a forenznej analýze. Má certifikáciu CISSP.
Peter Šantavý, v prvom rade Katolícky kňaz, ďalej správca linuxových systémov a počítačových sietí, expert v oblasti kybernetickej bezpečnosti, nechtiac technologický manažér a príležitostný učiteľ informačných a komunikačných technológií. Viac ako 30 rokov skúseností v oblasti informatiky, kybernetickej bezpečnosti, komplexných počítačových systémov a sieťových technológií. Fenoménu umelej inteligencie sa venuje s osobitným zreteľom na oblasť kybernetickej bezpečnosti, etiky, informačnej spoločnosti a AGI. Je členom Asociácie kybernetickej bezpečnosti (AKB), Európskej aliancie pre umelú inteligenciu a zaradený do Mapy expertov pre etiku a reguláciu AI na Slovensku.
Peter Chochula je slovenský expert na počítačovú a jadrovú fyziku. Pracuje na veľkom hadrónovom urýchľovači v CERN.e už viac ako 25 rokov. Pozerá sa Bohu do kuchyne s náboženstvom si neprotirečí. V hadrónovom urýchľovači panujú rovnaké podmienky, aké boli zlomok sekundy po vzniku sveta, pričom zodpovedá za kontrolný a bezpečnostný systém jednej časti tohto jedinečného projektu. AI je jedným z jeho nástrojov každodennej práce.
Andrej Thurzo je docent a vedúci Katedry ortodoncie a regeneratívnej a forenznej stomatológie na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Medzi jeho výskumné záujmy patria 3D medicínska tlač, biotlač, umelá inteligencia, ortodoncia, forenzná stomatológia a regeneratívna medicína. Patrí k popredným odborníkom, a to aj vďaka početným zahraničným publikáciám a citáciám. Jeho inovačný prístup dokazujú aj autorské projekty, ako online testovací systém Opus Sapientiae pre medikov, pacientska aplikácia StrojCHECK alebo prvá bezplatná AI nurse-asistentky, ktorá vie poradiť v otázkach o strojčekoch.