Slováci univerzitám dôverujú: Ďakujeme!

    Všeobecná medziľudská dôvera dlhodobo stagnuje – od vzniku Slovenskej republiky osciluje okolo 23 %, bez ohľadu na politickú či ekonomickú situáciu v krajine. To sú "staronové" zistenia inštitútu DEKK, ktorý skúma práve sociálnu kohéziu a spoločenskú dôveru.
    Jeho riaditeľ Pavol Kosnáč ešte pred letom v rozhovore pre Postoj, že dôvodov tejto nelichotivej situácie je niekoľko: likvidácia elít, erózia pravidiel verejného prostredia, vyhrocovanie kultúrnych vojen, individualizmus...
     
    Inštitút DEKK aktuálne zverejnil Trendy (ne)dôvery 2023, ktoré obsahujú konečne aj dobré správy: vedeckým inštitúciám (64,6%) a univerzitám (62,6%) dôverujú takmer dve tretiny Slovákov. Dokonca sú to najdôveryhodnejšie inštitúcie v spoločnosti, ktoré predbehli aj miestnu samosprávu či firmy a s výrazným náskokom napríklad médiá (42,4%), mimovládky (35,8%) a politické strany (22,5%).
     
    "Tieto zistenia ma prekvapili a zároveň potešili. Vážim si za dôveru spoločnosti, ktorú ľudia vkladajú do univerzít a vedeckých pracovísk a vnímam to ako obrovský záväzok do budúcna, aby dôvera bola ešte vyššia. Neustále pracujeme na sebe, aby sme udržali vysoký štandard poskytovaného vzdelávania. Formovaný a charakterný mladý študent a absolvent má v sebe obrovský potenciál prispieť k väčšej sociálnej kohézii na Slovensku, neskôr sa stať lídrom a pomôcť tomu, aby sme spolu dokázali v dôležitých témach ťahať za jeden povraz," komentuje rektor J. Demko.
     
    Ako upozorňuje inštitút DEKK, nízka dôvera voči iným ľuďom a inštitúciám prispieva k nízkej sociálnej kohézii, ktorá priamo súvisí s  rozpadom kolektívnej identity, čo znamená absenciu spoločného príbehu, ktorý ľudí v danej komunite spája, oslabením významu miestnych orgánov a štátnych inštitúcií, ale aj zhoršením schopnosti reagovať na krízy (zmenšuje sa časť obyvateľstva, ktorá reaguje na krízu kooperáciou a solidaritou, a rastie skupina, ktorá na krízu reaguje s nedôverou, podozrievaním a tribalizáciou).
     

    Celoslovenský kvalitatívny reprezentantívny prieskum sa uskutočnil v auguste 2023 na vzorke 1009 respondentov. Vzorka bola vybraná na základe oficiálnych údajov Štatistického úradu.

     

    Foto: Barbora Likavská