„Všetci máme spoločnú zodpovednosť za ochranu nášho domova - Zeme,“ hovorí o novej environmentálnej politike univerzity rektor Jaroslav Demko
Katolícka univerzita v Ružomberku si plne uvedomuje svoju zodpovednosť voči životnému prostrediu a spoločnosti. Výsledkom takéhoto postoja je množstvo aktivít, ktoré univerzita do súčasnosti realizovala, naposledy to bolo napríklad zelenými aktivitami, ktoré mali premiéru na festival UNIUM. Svoje environmentálne snaženie univerzita aktuálne podčiarkuje prijatím Environmentálnej politiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorú podpísal rektor univerzity začiatkom júla 2025.
Environmentálna politika Katolíckej univerzity je záväzný strategický plánovací dokument, ktorý sa rozvetvuje zelené konanie univerzity na sektory: infraštruktúra, energetika, odpady, voda, doprava a vzdelávanie.
„Ako hovorí pápež František v encyklike Laudato si, všetci máme spoločnú zodpovednosť za ochranu nášho domova — Zeme. Verím, že univerzity nemôžu pri riešení environmentálnych problémov stáť bokom. Musia sa zapojiť nielen výskumom a vzdelávaním, ale aj vlastným príkladom v každodennom fungovaní,“ hovorí rektor univerzity Jaroslav Demko.
V dokumente univerzita deklaruje snahu o zvyšovanie podielu otvorených zelených plôch, v zavádzaní princípov ekologického urbanizmu do plánovania kampusov a o pravidelné monitorovanie úrovne využitia súčasných priestorov. V zabudnutí neostáva ani téma energetiky. KU deklaruje neustále znižovanie spotreby energie budovách a zároveň zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe. K týmto bodom sa pripájajú zavádzanie inteligentného riadenia osvetlenia a vykurovania a tiež aj vytvorenie univerzitnej klíma-stratégie, ktorá pomôže univerzite vysporiadať sa so zmenou klímy.
Z hľadiska prístupu k odpadom je cieľom univerzity minimalizovať množstvo produkovaného odpadu a zároveň maximalizovať recykláciu a opätovné použitie materiálov, a to vrátane nábytku, výpočtovej techniky či učebných pomôcok.
V dokumente je definovaný aj postoj k vode. Univerzita sa zaväzuje znižovať spotrebu vody a zavádzať také riešenia, ktoré pomôžu vodu zadržiavať s cieľom o opätovné použitie.
Univerzita deklaruje podporu udržateľnej mobility študentov a zamestnancov. Svojimi aktivitami plánuje zvýšiť podiel zamestnancov, ktorí na cestu do a z práce využívajú ekologickú formu dopravy, čím tak znížia vyprodukované emisie a spríjemnia dochádzanie do kampusov. V dokumente nachádzajú oporu aj kroky, ktoré povedú k budovaniu nových krytých stojísk pre bicykle pri všetkých budovách KU a podpora elektromobily v kampusoch.
Kľúčovými nástrojmi zmeny je vzdelávanie a výskum. KU plánuje zaradiť environmentálne témy do študijných programov do roku 2027. Cieľom je podporiť vznik vedeckých tímov pre výskum v oblasti klimarickej zmeny, biodiverzity a cirkulárnej ekonomiky a tiež aj vytvoriť interdisciplinárny predmet „Zelená univerzita“ pre všetky študijné odbory. Výsledky snaženia výskumníkov plánuje univerzita zverejňovať formou otvorených online prezentácií, workshopov a výstav.
Najdôležitejšie je posilniť environmentálne povedomie v celej akademickej obci a podporiť pocit zodpovednosti za Zem, ktorá je naším spoločným domovom. Zároveň sa snažíme zlepšovať fungovanie univerzity — šetríme energiu a prírodné zdroje, predchádzame vzniku odpadov a podporujeme ich ďalšie využitie,“ uzatvára rektor.
Dokument Environmentálna politika Katolíckej univerzity v Ružomberku nájdete TU.