Študentské vokálne teleso Schola Cantorum Rosenbergensis oslavuje 25 rokov od založenia

    Prvé vystúpenie schóla absolvovala v utorok 14. decembra 1999, píše sa v kronikách.
    Študentské vokálne teleso Schola Cantorum Rosenbergensis  oslavuje 25 rokov od založenia

    Gregoriánska študentská schóla pri Katolíckej univerzite v Ružomberku si tohto roku pripomína 25. výročie od svojho založenia. Potvrdzuje to Kronika Katecheticko-pedagogickej fakulty, v ktorej sa nachádza záznam o prvom vystúpení scholy cantorum. Bolo to v utorok 14. decembra 1999 na Adventnom koncerte, na ktorom v jej podaní zazneli tri gregoriánske spevy: dva vstupné (introity) Hodie scietisPuer natus est nobis a conductus Dies ista collitur.

    Vznik tohto vokálneho telesa sa spája s Katedrou hudobnej výchovy Katecheticko-pedagogickej fakulty sv. Ondreja Trnavskej univerzity v Ružomberku, kedy na toto pracovisko nastúpila mladá absolventka magisterského a neskôr aj doktorandského štúdia na Pápežskom inštitúte sakrálnej hudby v Ríme Janka Bednáriková, ktorá so skupinkou vybraných študentov vtedajšieho 4. ročníka učiteľstva všeobecno-vzdelávacích predmetov v kombinácii náboženská výchova – hudobná výchova nacvičila vyššie spomenuté gregoriánske spevy. Samotnú myšlienku založenia schóly ocantorum vyslovil prvý vedúci katedry, dnes emeritný rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. PhDr. Boris Banáry, CSc. Vďaka jeho podpore sa popri speváckom zbore Benedictus stala aj Schola cantorum oficiálnym študentským telesom, ktoré od začiatku vystupovalo spolu s univerzitným zborom na koncertoch duchovnej hudby i na liturgických sláveniach. V akademickom roku 2002/2003 bol do študijných programov učiteľstva všeobecno-vzdelávacích a učiteľstva odborných umeleckých predmetov na Pedagogickej fakulte mladej Katolíckej univerzity v Ružomberku zavedený nový povinne voliteľný predmet s názvom Schola cantorum. Jeho zameranie predstavovalo naštudovanie jednohlasných latinských (gregoriánskych) a súčasných liturgických spevov. Tento predmet sa každoročne otvára v každom semestri na bakalárskom i magisterskom stupni. Zaujímavosťou schóly je aj skutočnosť, že medzi gregoriánskymi schólami na Slovensku bola ružomberská založená ako prvá.[5]

    Schola cantorum ako vokálne teleso (samozrejme aj v kontexte obsahu predmetu) má jasnú víziu: naučiť študentov čo najvernejšie interpretovať gregoriánsky chorál, porozumieť mu a v prípade potreby ho vedieť naštudovať s vlastnými budúcimi speváckymi telesami zvlášť pre liturgické účely. Okrem najstarších gregoriánskych spevov sú dôležitým obsahovým predmetom schóly aj mladšie liturgické spevy stredoveku, ktoré sa zachovali v našich hudobno-liturgických pamiatkach. Dokumentuje to aj zrealizovaná audionahrávka 12 spevov z domácich notovaných rukopisov, ktoré sa stanú prílohou pripravovanej monografie Dejiny liturgickej hudby na Slovensku. Okrem latinských spevov sa Schola Cantorum Rosenbergensis sporadicky venuje aj domácej liturgickej tvorbe súčasných domácich i zahraničných autorov, reprezentantmi ktorej sú Rastislav Adamko, Stanislav Šurin, Vlastimil Dufka,  Pavol Krška, Víťazoslav Kubička, Mirko Krejčí, Peter Davidov, Peter Hochel (†), Vladimír Kopec, Jozef Horvát, Petr Eben, Joseph Gelinau, Marco Frisina, Ireneusz Pawlak (†) a ďalší.

    Ružomberská schóla je zmiešaným študentským ansámblom, ktorého zloženie sa v dôsledku časovo ohraničeného štúdia často mení, čo je istou nevýhodou pre ustálený repertoár, príp. pre výrazovú stabilitu samotného telesa. Ide však o mladých a flexibilných ľudí, ktorí do interpretácie vnášajú vždy nové nadšenie a radosť. Schola cantorum Rosenbergensis pravidelne vystupuje na miestnych adventných a koncoročných koncertoch duchovnej hudby, ktoré usporadúva Katedra hudby PF KU, ako aj na občasných latinských či častejších slovenských bohoslužbách. Spolu s univerzitným zborom Benedictus a so sólistami z radov pedagógov a nadaných študentov účinkovala na mnohých domácich i zahraničných koncertoch duchovnej hudby (Francúzsko, Nemecko, Česko, Poľsko, Maďarsko) a predstavila sa aj na samostatných koncertných vystúpeniach duchovného charakteru. Nechýbala na žiadnom z deviatich ročníkov dnes už renomovaného Medzinárodného festivalu gregoriánskeho chorálu v Bratislave.

    Počas 25 rokov svojej existencie schóla zaznamenala mnoho významných umeleckých počinov. Za najprestížnejšie vystúpenia v zahraničí možno považovať účasť na renomovanom festivale kresťanskej kultúry v Łodźi (2013), na dvoch ročníkoch festivalu Ars Sacra Fesztivál v Maďarsku (2015 v Budapešti, 2016 v Györi) a tiež na dvoch ročníkoch festivalu náboženskej tvorby Fide et amore v Poľsku (2018 – Żory, 2023 – Jastrzębie-Zdrój). V roku 2017 sa predstavila na XXVII. Medzinárodnom festivale adventnej a vianočnej hudby s Cenou Petra Ebena v Prahe, kde získala zlaté umiestnenie. V domácom prostredí stoja za zmienku koncerty schóly v rámci významných niekoľkých festivalov: Trnavská hudobná jar (2007), Musica sacra v Skalici (2008) či Trnavské organové dni (2010). V novembri roku 2014 sa schóla úspešne predstavila na renomovanom festivale Nová slovenská hudba v Bratislave so skladbou Proglas od Rastislava Adamka a v decembri toho istého roku v Ružomberku premiérovo uviedla oratórium Stvorenie od Víťazoslava Kubičku. V roku 2024 sa predstavila na festivale Hudba pod hradom – jar v Trenčíne a v rámci Adventného koncertu premiérovo uviedla skladbu Ave Maria od skladateľky a absolventky Katedry hudby PF KU Ivety Masníkovej (rod. Brišovej). Schola Cantorum Rosenbergensis sa podieľala na nahrávaní 4 CD nosičov – Dixit Dominus (2003),  Gaudete in Domino (2007), Počujte radosť utešenú (2009) a Musica nova spiritualis (2014) a tiež na vydaní dvoch inštruktívnych CD v rámci spevníka Antifóny a duchovné piesne od Stanislava Šurina (2011) a zbierky básní Janka Silana Medzidobie (2012, ed. Edita Príhodová). Pre Rádio Lumen nahrala Litánie k blahoslavenej sestre Zdenke Schelingovej a záznam z vystúpenia na druhom ročníku Medzinárodného festivalu gregoriánskeho chorálu v Bratislave (2009) bol dlhodobo zaradený aj do vysielania televízie LUX.

    Z hľadiska existencie a pôsobenia ružomberskej schóly cantorum na národnej úrovni je najvýznamnejším ocenením tak pre zakladateľku ako aj pre samotnú schólu udelenie Ceny Fra Angelico Radou Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru dňa 17. februára 2015 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave za osobný prínos do kresťanských hodnôt v kultúre na Slovensku.

    Na záver tejto bilancie chce umelecká vedúca schóly a autorka týchto riadkov vyjadriť vďaku minulému i súčasnému vedeniu univerzity, fakulty aj samotnej katedry – osobitne vedúcej Katedry hudby na PF KU doc. PaedDr. Mgr. art. Zuzane Zahradníkovej, PhD. a prodekanovi PF KU prof. ThDr. Lic. Rastislavovi Adamkovi, PhD. za dlhoročnú podporu a spoluúčinkovanie na väčšine podujatí; všetkým študentom všetkých 25-ročných personálnych zostáv Scholy Cantorum Rosenbergensis za ich prítomnosť, pôsobenie a reprezentáciu, zvlášť za osobný vklad a obetavosť pri každom nácviku či vystúpení; a v neposlednom rade Nebeskému Otcovi za dar prijatého aj odovzdávaného vzdelania. Osobitné poďakovanie jubilujúca schóla vyjadrila svojím spevom na latinskej svätej omši dňa 21. novembra 2024, v predvečer sviatku sv. Cecílie – patrónky hudobníkov v jezuitskom Kostole Povýšenia sv. Kríža v Ružomberku, ktorú celebroval Rastislav Adamko a páter Ladislav Árvai.

    Cantate Domino canticum novum, alleluia: quia mirabilia fecit Dominus, alleluia!

    Janka Bednáriková