April venovaný medzinárodným príležitostiam: Štipendiá do celého sveta a program Fulbright Slovakia na KU
V apríli sa na Katolíckej univerzite v Ružomberku uskutočnili dve významné informačné podujatia zamerané na zvyšovanie povedomia o medzinárodných akademických príležitostiach pre študentov aj zamestnancov. Tieto semináre boli súčasťou systematickej snahy univerzity podporovať internacionalizáciu a informovať akademickú obec o možnostiach štúdia, výskumu a stáží v zahraničí.
Prvé z podujatí, s názvom „Štipendiá do celého sveta – vaša cesta k medzinárodnej mobilite“, sa konalo v prvej polovici mesiaca. Program účastníkom predstavila Dr. Lenka Bugáňová z agentúry SAIA, n. o., ktorá priblížila viacero atraktívnych štipendijných a výmenných programov, vrátane CEEPUS, Národného štipendijného programu SR a Akcie Rakúsko – Slovensko. Študenti aj zamestnanci sa dozvedeli, ako sa do jednotlivých programov zapojiť, aké sú podmienky uchádzania sa a čo im jednotlivé mobility môžu priniesť po odbornej aj osobnostnej stránke. Zároveň boli upozornení, že v prípade potreby môžu využiť podporu EURAXESS centra pôsobiaceho na univerzite, ktoré im ochotne pomôže s výberom vhodného programu aj s prípravou prihlášky.
Druhé podujatie sa konalo v druhej polovici apríla pod názvom „Staň sa Fulbrighterom – prestížne štipendium pre štúdium a výskum v USA“. Fulbright program na pôde KU predstavila Mgr. Silvia Miadoková, členka Fulbrightovej komisie na Slovensku, ktorá informovala o možnostiach štúdia, výskumu a lektorských pobytov na univerzitách v USA. Záujemcovia sa dozvedeli viac o procese podávania prihlášok, výberových kritériách aj benefitoch, ktoré účasť v programe prináša. Výnimočným prínosom seminára bolo aj vystúpenie kolegu z Katolíckej univerzity, pána Dr. Kravčáka, ktorý je absolventom Fulbright programu. Podelil sa o svoju osobnú skúsenosť s pobytom v USA, o výzvy, ktoré musel prekonať, a o profesionálne aj ľudské obohatenie, ktoré mu program priniesol.
Oba semináre prispeli k rozšíreniu povedomia o zahraničných príležitostiach medzi členmi akademickej komunity KU a predstavujú súčasť širšej iniciatívy univerzity na podporu internacionalizácie. Univerzita plánuje v podobných aktivitách pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, aby motivovala študentov a zamestnancov k využívaniu štipendijných a výmenných programov, ktoré im umožňujú rásť v medzinárodnom prostredí a nadväzovať cenné odborné kontakty.