Ružomberok a Ladislav Hanus patria k sebe. Začal sa známy mestský festival Hanusove dni

  Hanusove dni odštartovali v Ružomberku v nedeľu 5. mája 2024 diskusiou so spišským diecéznym biskupom Františkom Trstenským, ktorý prevzal záštitu nad týmto podujatím. Účastníkov čaká pestrý program až do utorka 7. mája, študenti sa ho môžu zúčastniť so zľavou. Festival sa koná v spolupráci s Katolíckou univerzitou a otváral ho rektor Jaroslav Demko. Prinášame vám celé znenie jeho príhovoru.
  Vitajte v Ružomberku, ktorý sa mnohými spôsobmi spája so životom profesora Ladislava Hanusa. Bol tu kaplánom u Andreja Hlinku. V Ružomberku pred 101 rokmi vyšla jeho legendárna Rozprava o kultúrnosti a napokon profesor Hanus tu uzavrel svoju pozemskú púť a je pochovaný na hlavnom mestskom cintoríne. V roku 2005 sa in memoriam stal čestným doktorom Katolíckej univerzity.
  Tieto priesečníky dali základ vzájomnej spolupráci Katolíckej univerzity a Spoločenstva Ladislava Hanusa, aby sme práve v tých miestach, ktoré sú spojené s Hanusovým životom, priniesli prestížny mestský festival plný inšpiratívnych tém a zaujímavých hostí. Príležitosťou je aj pripomenúť si 30 rokov jeho odchodu na večnosť 7. marca 1994. 
  Ďakujem všetkým organizátorom, dobrovoľníkom a sponzorom, ktorí premenili nápad na skutočnosť. Vážim si profesionálny prístup hlavného organizátora SLH a ďakujem za obrovské nasadenie a ústretovosť svojím kolegom z Katolíckej univerzity.
  Ladislav Hanus v závere svojho života varoval pred duchovnou núdzou a upozorňoval na nedostatok osobností veľkého formátu. Túto medzeru už takmer štvrťstoročie pomáha vypĺňať práve Katolícka univerzita. Usilujeme sa o celostný rozvoj našich študentov: aby boli nielen vzdelaní, ale aj charakterní. Aby vedeli, že majú používať nielen myseľ, ale aj srdce. Verím, že počas najbližších dní spoznáte mnoho našich šikovných študentov a absolventov, ktorých úlohou je - ako to stanovili otcovia biskupi - budovať civilizáciu lásky.
  Na webe Hanusových dní sa píše, že nás všetkých spája hľadanie dobra, pravdy a krásy. Kto hľadá, nájde. Želám nám všetkým, aby ste tieto hodnoty načerpali zvlášť počas nasledujúcich festivalových podujatí. Prežite nádherné tri dni tu v Ružomberku, na našej univerzite, jedinej svojho druhu.