Ružomberok ako univerzitné mesto opäť ožije oslavou umenia a rozumu

  Iba pár mesiacov po úspešnom 1. ročníku pokračuje na Katolíckej univerzite (KU) v Ružomberku tradícia festivalovej i súťažnej prehliadky študentskej umeleckej a vedeckej tvorby.
  Ružomberok ako univerzitné mesto opäť ožije oslavou umenia a rozumu

  Charakter trojdňového festivalu UNIUM 2022, naplánovaný na 26. – 28. apríla, sa oproti minulému ročníku nezmenil a odzrkadľuje poslanie i zameranie podujatia. „Našou snahou je vytvorenie platformy pre tvorivú činnosť mladých ľudí, jej konfrontáciu a prezentáciu v súvislosti so zameraním najmä umelecky orientovaných študijných programov uskutočňovaných na Katolíckej univerzite v Ružomberku,“ uviedol rektor KU v Ružomberku Jaroslav Demko.

  Súčasťou programu festivalu je hudobná, výtvarná aj literárna umelecká činnosť študentov i pedagógov. V programe nechýbajú duchovne orientované prednášky, tentokrát aj so zameraním na Národné stretnutie mládeže, ktorého sa univerzita plánuje v tomto roku zúčastniť. Duchovný rozmer festivalu podporuje aj svätá omša a moderovaná adorácia.

  Festival obohatí uvedenie do života dvoch nových kníh z pier spisovateľov Dávida Dziaka a Silvie Kaščákovej, ktoré sú zamerané na detského čitateľa. V rámci prehliadky literárnej tvorby Literárne KUpé sa uskutoční aj autorské čítanie prózy spojené s besedou s úspešnou autorkou Vandou Rozenbergovou, viacnásobne nominovanou na literárnu cenu Anasoft litera.

  „Vanda je spisovateľka, ktorú je zaujímavé čítať aj stretnúť. David Dziak je okrem iného aktívny redaktor časopisu Bibiána, jediného časopisu, ktorý sa odborne venuje literatúre pre deti a vôbec umeniu pre deti,“ približuje Silvia Kaščáková spoluorganizátorka festivalu z Pedagogickej fakulty KU.

  Ako hudobní hostia počas festivalového Literárneho KUpé vystúpia líder skupiny Komajota Martin Husovský, ktorý zhudobnil aj uspávanky pre deti, ďalej hudobník Dušan Havrilla, ktorý zmodernizoval archaickú spevníkovú tvorbu a klavirista Daniel Špiner, známy aj zo spolupráce s Katarínou Koščovou a Katarínou Knechtovou.

  „Veríme, že preventívne opatrenia nám umožnia čo najväčšiu účasť divákov a poslucháčov, lebo umelecky orientované podujatia nám všetkým v posledných dvoch rokoch určite chýbali. Počítame však aj s alternatívou online streamovaných prenosov jednotlivých súčastí programu festivalu,“ hovorí o plánoch na zapojenie verejnosti rektor KU.

  Výrazným bodom programu bude aj medzinárodná interpretačná súťaž v hre na klavíri, organe a speve – Študentská umelecká činnosť. Katedra hudby bude počas nej hostiť mladých aj skúsených umelcov z Poľska, Čiech a Slovenska. Okrem súťaže bude pripravený aj koncert porotcov súťaže.

  Výtvarníci predstavia tvorbu pri vernisáži medzinárodnej výstavy Priestory identity, ktorú bude hostiť Univerzitná knižnica KU. Žurnalisti sa do programu 2. ročníka UNIUM 2022 zapoja populárnou celoslovenskou súťažou v mediálnej tvorbe stredoškolákov, zastrešenou profesionálnymi porotcami z celoslovenských médií, s názvom MEDart.

  „UNIUM v názve odkazuje na univerzitu ako srdce podujatia, ale aj na umenie a ľudský um, a tiež univerzum, ktoré nás spája, spoločne ho vytvárame a chránime. Postupnými krokmi chceme z neho urobiť podujatie, ktoré bude fórom hodnotovej a intelektuálnej formácie mladých ľudí, pri ktorej radi privítame aj širšiu verejnosť,“ komentuje súčasný zámer, ale aj ambíciu ďalšieho rozvoja festivalu rektor KU Jaroslav Demko.