Študenti katedry urgentnej zdravotnej starostlivosti na 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.

  Exkurzia na 5. PŠU
  Študenti katedry urgentnej zdravotnej starostlivosti na 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.

  Študenti Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku, katedry UZS, mali príležitosť nahliadnuť do priestorov 5. pluku špeciálneho určenie Žilina (5. PŠU), kde príslušníci síl pre špeciálne operácie vykonávajú svoju prípravu – ako sú výcvikové miesta, kde sa príslušníci pluku učia výsadkovej príprave, zdokonaľujú svoje lezecké techniky a zlepšujú svoje fyzické zručnosti na prekážkovej dráhe. Súčasťou programu bola tiež návšteva „Siene cti a slávy“, kde je zachytená bohatá história vzniku tohto výnimočného útvaru.

  Exkurzia na 5. PŠU je integrovaná do študijného programu UZS a predmetu „TAKTICKÁ MEDICÍNA“, ktorého cieľom je pripraviť študentov na poskytovanie zdravotnej pomoci v extrémnych situáciách. Táto skúsenosť poskytla študentom vzácny pohľad do reality vojenskej medicíny a posilnila ich schopnosti pri riešení život ohrozujúcich a mimoriadnych situácií v mierovom stave a civilnom živote. Na záver exkurzie mali študenti možnosť uctiť si pamiatku padlých vojakov pri pamätníku v priestoroch žilinských kasární. Tento pietny moment pripomenul študentom význam obetavosti a odvahy vojakov.

   

  Počas celej návštevy ich sprevádzal profesionálny vojak na funkcii – inštruktor/zdravotník z 51. výcvikovej základne. Veríme, že táto exkurzia a praktická výučba poskytla študentom hodnotné poznatky a inšpiráciu pre ich budúcu kariéru v zdravotníctve a službe svojej krajine.